Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu

Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu

Strachosław 76 B

22- 113 Kamień

Tel: (82) 564-58-54

www.spstrachoslaw.szkolnastrona.pl

E-mail: sekretariat@spstrachoslaw.szkolnastrona.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 737060
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni
  • Kontakt

    Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu

    Strachosław 76 B

    22- 113 Kamień

    Tel: (82) 564-58-54

    www.spstrachoslaw.szkolnastrona.pl

Patron

NASZ PATRON
    Decyzja o nadaniu szkole imienia Konstytucji 3 Maja zapadła w 1989 r. w momencie przemian ustrojowych. Na posiedzeniu odbywającej się pod przewodnictwem ówczesnego dyrektora szkoły mgr Edwarda Flisa, Radzie Pedagogicznej w dniu 05 czerwca 1989 roku podjęto jednogłośnie uchwałę, że uroczystość nadania szkole imienia oraz wręczenie sztandaru odbędzie się 11 listopada 1989 r. Termin ten nie został wybrany przypadkowo. Zbiegł się on z oddaniem do użytku nowej sali gimnastycznej. W organizację uroczystości zaangażowani byli wszyscy nauczyciele, uczniowie i bardzo duże grono rodziców. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego został Stanisław Biernat. Część artystyczną przygotowali: Irena Deneka, Łukasz Wnukowski i Alicja Nafalska- obecna dyrektor naszej placówki.
    W ramach prac przygotowawczych uporządkowany został teren wokół szkoły. Ułożono chodnik, zasiano trawę, rozebrano stare, szpecące i nikomu już nie potrzebne toalety. Uczniowie i ich rodzice zapoznani zostali z historią uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a w dniu 07.11.1989 r. odbył się w szkole turniej wiedzy o jej przyszłym patronie.
    W uroczystym dniu nadania imienia w specjalnie przygotowany głaz-obelisk wmurowano tablicę pamiątkową

 


KONSTYTUCJA 3 MAJA


    Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Postanowienia Konstytucji:
    Jej wstępnym etapem było Prawo o sejmikach z 24 III 1791 roku oraz Prawo o miastach (królewskich) z 18 IV 1791 roku. Pozostawiała ustrój stanowy, z pewnymi drobnymi zmianami: znacznie uszczuplono wpływy magnaterii na elekcję, Senat i zarząd kraju, wykluczając z sejmików szlachtę nieposesjonatów, stanowiącą najgorliwszą klientelę magnatów. W prawie wyborczym feudalny cenzus urodzenia szlacheckiego zastąpiono burżuazyjnym cenzusem posiadania. Mieszczanom zatwierdzono prawo nabywania dóbr i uzyskiwania nobilitacji. Utrzymując poddaństwo Konstytucja pozbawiała szlachtę prawa najwyższej zwierzchności wobec poddanych, przyjmując ich "pod opiekę prawa i rządu krajowego". Indywidualne umowy chłopów z dziedzicami o zamianę pańszczyzny na czynsz teraz nie mogły już być samodzielnie unieważniane przez szlachtę.
    Postanowienia Konstytucji centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy zupełnej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań. Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy: władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy Sejm, składający się ze szlachty-posesjonatów (204 posłów) i 24 plenipotentów miast.
    Zmniejszono znacznie rolę Senatu, instrukcje poselskie, konfederacje i liberum veto zostały zniesione, decyzje miały zapadać zwykłą większością głosów. Kadencja Sejmu trwała 2 lata, posiedzenia zwoływane były w razie potrzeby, co 25 lat miano zwoływać Sejm w celu poprawy konstytucji. Władzę wykonawczą przyznano królowi wraz z Radą, tzw. Strażą Praw, złożoną z prymasa i 5 ministrów: policji, pieczęci, czyli spraw wewnętrznych, interesów zagranicznych, wojny i skarbu, mianowanych przez króla. Ministrowie odpowiadali przed Sejmem za podpisane przez siebie akty. Król był przewodniczącym Straży, miał prawo nominacji biskupów, senatorów, ministrów, urzędników i oficerów, w razie wojny sprawował naczelne dowództwo nad wojskiem.
    Zniesiono wolną elekcję, po śmierci Stanisława Augusta tron miał być dziedziczny, tylko w razie wymarcia rodziny królewskiej szlachta miała wybierać nową dynastię. Konstytucja zapowiadała reorganizację sądownictwa, postulując konieczność stworzenia stale urzędujących sądów ziemskich i miejskich oraz sprawujących nad nimi nadzór w drugiej instancji Trybunałem Koronnym i sądem asesorskim.
Próba przeprowadzenia reform została przekreślona już w połowie 1792 roku. Przyczyniła się do tego Targowica i wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczpospolitej.
    Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. Do tradycji trzeciomajowych nawiązywały później różne kierunki polityczne, dosyć dowolnie interpretując idee ustawy zasadniczej z 1791 roku.