Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu

Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu

Strachosław 76 B

22- 113 Kamień

Tel: (82) 564-58-54

www.spstrachoslaw.szkolnastrona.pl

E-mail: sekretariat@spstrachoslaw.szkolnastrona.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 737093
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni
  • Kontakt

    Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu

    Strachosław 76 B

    22- 113 Kamień

    Tel: (82) 564-58-54

    www.spstrachoslaw.szkolnastrona.pl

O szkole

 CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY

 

1. Dane ogólne szkoły

 

      Budynek szkoły znajduje się na terenie Gminy Kamień we wsi Strachosław. Wybudowany został w 1960r., a w 1989r. rozbudowany. Powstało wtedy 9 nowych sal lekcyjnych wraz z  salą gimnastyczną kuchnią i stołówką szkolną. Szkoła Podstawowa otrzymała wówczas imię Konstytucji 3 Maja i sztandar. Obiekt jest trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, połączony łącznikiem z salą gimnastyczną.  

Organem prowadzącym placówkę jest  Samorząd Gminy Kamień. Nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawuje Kuratorium Oświaty w Lublinie Oddział  Zamiejscowy w Chełmie. Szkoła pracuje na jedną zmianę   

      Od 2001/2002 w budynku szkoły funkcjonują szkoła podstawowa i gimnazjum. Budynek wyposażony jest

w system alarmowy i monitoring. W celu poprawy bazy dydaktycznej i sprostaniu wymogom współczesnej edukacji szkoła w 2010r została zmodernizowana  w ramach realizowanego projektu „Remont i rozbudowa wraz z wyposażeniem”. W wyniku dobudowania 2 sal lekcyjnych zwiększyła się powierzchnia  użytkowa o 94,2 m2. Powierzchnia doposażonych obiektów sportowych zwiększyła się o 316,12 m2.. Przebudowa i wyposażenie kompleksu sportowego pozwoliły na podejmowanie aktywności fizycznej w atrakcyjnych formach typu: ćwiczenia w siłowni czy układy taneczno-sportowe, a dzięki antresoli uczniowie  mogą swobodnie oglądać zawody sportowe – tym samym uczą się kultury kibicowania drużynom podczas rozgrywek. Ze względów ekonomicznych  ocieplono budynek oraz wymieniono stolarkę okienną. Modernizacją objęto również instalację sanitarną  i elektryczną. Dla zwiększenia bezpieczeństwa uczniów rozbudowano monitoring. Odmalowano wszystkie pomieszczenia lekcyjne, w których wymieniono  wykładziny, okna i drzwi. Na korytarzach  i holu położono  terakotę. Przebudowano i wyposażono również sanitariaty szkolne. Przy budynku  szkoły wykonano nowoczesny parking, który  poprawił  estetykę wokół obiektu. Ogólna powierzchnia przebudowanego obiektu wynosi obecnie 1 173,12 m

     Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonali wiele dekoracji, które tworzą przyjazny          i ciepły klimat sal lekcyjnych i korytarzy. Obecnie dziennie w budynku przebywa około 290 osób, prognozowana liczba użytkowników w najbliższym  roku wynosić będzie około 260 osób.  Szkoła Podstawowa liczy  ponad 70. uczniów w klasach I-VI. Do obwodu szkoły podstawowej należą uczniowie z następujących miejscowości: Strachosław, Mołodutyn oraz części wsi Kamień  wzdłuż szosy hrubieszowskiej. Publiczne Gimnazjum liczy 138 uczniów w 6 oddziałach. Obwód gimnazjum obejmuje uczniów ze wszystkich miejscowości terenu Gminy Kamień takich jak: Kamień, Kolonia Kamień, Józefin, Czerniejów, Natalin, Andrzejów, Rudolfin, Pławanice, Majdan Pławanicki, Ignatów, Kol. Ignatów, Wolawce, Koczów, Haliczany, Mołodutyn, Strachosław. Wszyscy uczniowie realizują obowiązek szkolny. Szkoła pragnie zapewnić swoim uczniom jak najlepszą opiekę i nadzór nad indywidualnym rozwojem jednostki. Jest ona miejscem kooperacji, ogólnej współpracy i jak najlepszego zrozumienia.

    Większość uczniów gimnazjum jest dowożona, a po lekcjach spędza czas w świetlicy szkolnej. Uczniowie ze szkoły podstawowej w większości dochodzą do szkoły pieszo lub dojeżdżają rowerami z miejsca zamieszkania poniżej 3 kilometrów.  Uczniowie dojeżdżający mają zapewnioną opiekę w autobusie. Pracownicy doprowadzają też uczniów  na przystanek autobusowy.

 Teren wokół szkoły jest ogrodzony. Przed budynkiem szkolnym znajduje się obelisk poświęcony patronowi szkoły podstawowej  - Konstytucji 3 Maja. Na skwerze zieleni posadzony został również  „Dąb Pamięci ofiar Katynia”. Od strony południowej znajduje się sad, oraz pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej i siatkówki.

 

 

2. Historia i tradycja szkoły

 

       Szkoła w Strachosławiu istnieje od 28 czerwca 1960 roku. Powstała ona jako tzw. 1000 - latka. W pierwszym roku jej funkcjonowania istniało siedem klas i uczyło się 142 uczniów. Zatrudnionych było czterech nauczycieli. W kolejnych latach liczba zarówno dzieci jak i nauczycieli stopniowo zwiększała się. Zmieniające się standardy wymagań były czynnikiem, który inicjował przeprowadzane na przestrzeni wielu lat liczne modernizacje i remonty placówki.

      W dniu   11  listopada 1989r. szkoła podstawowa otrzymała sztandar oraz imię Konstytucji  3 Maja. Dzień w którym obchodzimy kolejne rocznice tego ważnego dla Polski wydarzenia ma  w szkole szczególnie  uroczystą i podniosłą oprawę. Tradycją też stały się już patriotyczne obchody poświęcone ofiarom Katynia. Święto to jest nierozłącznie związane z obchodami kolejnych rocznic posadzenia Dęba Pamięci ku czci kpt Józefa Bocheńskiego, syna ziemi chełmskiej, zamordowanego w Katyniu w kwietniu 1940 r. Co roku na tę uroczystość przyjeżdżają potomkowie kapitana odnalezieni w okolicach Warszawy.

     Uczniowie tutejszej placówki  odnoszą sukcesy  w licznych konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

 

3. Lokalizacja

 

       Budynek Zespołu Szkół w Strachosławiu z przyległymi do szkoły zabudowaniami i terenami zielonymi położony jest przy trasie Strachosław – Mołodutyn. Trasa ta ze względu na małe nasilenie ruchu jest bezpieczna dla uczniów. Od strony południowej obiektu rozciągają się  malownicze tereny pokryte lasami, łąkami i  polami uprawnymi wśród których przepływa rzeka  Udal. Uczniowie chętnie biorą udział w wycieczkach w teren organizowanych przez nauczycieli,  uczestnicząc przy tym  w lekcjach przyrody i biologii. Położenie naszego obiektu w takim ustronnym miejscu bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie szkoły.

 

 

4. Kadra szkoły

 

     W bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół w Strachosławiu zatrudnionych jest  26 nauczycieli, w tym dyrektor i wicedyrektor  o statusie nauczycieli dyplomowanych,  2 nauczycieli kontraktowych, 9 nauczycieli mianowanych oraz 13 nauczycieli dyplomowanych. Nauczyciele biorą udział w realizacji planu doskonalenia zawodowego nauczycieli, który zawiera doskonalenie wewnętrzne i zewnętrzne. W okresie ostatnich dwóch lat znaczna część nauczycieli uczestniczyła w kursach i szkoleniach zewnętrznych w zakresie: doskonalenia metod i form organizacji zajęć edukacyjnych oceniania uczniów, diagnozowania możliwości i osiągnięć uczniów, wykorzystania komputerów na różnych zajęciach, przeciwdziałania agresji w szkole.

Nauczyciele przygotowują uczniów do konkursów i zawodów sportowych poza terenem szkoły, dbają o informowanie lokalnej prasy o życiu społeczności szkolnej. Dbają również o dobre kontakty z rodzicami uczniów poprzez organizację lekcji otwartych, spotkania z okazji świąt okolicznościowych. Angażują się w organizację akcji o charakterze charytatywnym takich jak: „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, „ Sprzątanie  świata”, „Adopcja na odległość”, ”Góra grosza” i inne. Szkoła jest przez to dobrze postrzegana w środowisku, a jej działania powszechnie akceptowane.

 

 5. Baza szkoły

 

Obecnie Zespół Szkół w Strachosławiu dysponuje następującą bazą  :

 

  • 13 salami lekcyjnymi wyposażonymi w pomoce dydaktyczne i środki audiowizualne,

  •  salą gimnastyczną z kompleksem sportowym wyposażoną w sprzęt sportowy,

  •  siłownią z w 8–stanowiskowym  atlasem,

  •  2 salami komputerowymi,

  •  biblioteką z Internetowym Centrum Multimedialnym,

  •  kuchnią oraz stołówką szkolną wyposażoną zgodnie z systemem HCCP,

  •  2 boiskami tj. do piłki nożnej i siatkówki,

  •  świetlicą szkolną wyposażoną w komputery, gry dydaktyczne i sprzęt audiowizualny,

  •  gabinetem pedagoga,

  •  gabinetami dyrektora i wicedyrektora,

  •  sekretariatem wyposażonym w sprzęt biurowy(xero, faks, komputery, drukarkę,

     niszczarkę, urządzenie wieloczynnościowe),

  •  pokojem nauczycielskim,

  •  salą zabaw dla uczniów z klas I-III

  •  zapleczem socjalnym dla pracowników niepedagogicznych,

  •  szatniami dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum,

  •  sklepikiem szkolnym,

  •  toaletami na I piętrze, parterze oraz przy sali gimnastycznej, W szkole zainstalowany jest system alarmowy oraz monitoring: 16 kamer (7 na zewnątrz budynku i 9 wewnątrz budynku). Teren wokół szkoły jest ogrodzony i zamykany po zakończeniu pracy szkoły.

 

6. Uczniowie

 

     Środowisko, z którego pochodzą dzieci i młodzież kształcące się w Zespole Szkół  w Strachosławiu jest środowiskiem wiejskim. Sytuacja materialna większości rodzin jest bardzo trudna i nie ulega poprawie. Dodatkowym obciążeniem dla uczniów i ich rodziców jest konieczność dojazdów do szkoły.

   Szkoła daje swoim uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju. Założeniem placówki jest nie tylko działalność czysto dydaktyczna, ale również kreowanie i wyzwalanie  w młodych ludziach twórczych zainteresowań. W tym celu proponowana jest uczniom szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych. Główną formą takich zajęć są koła przedmiotowe i koła zainteresowań, m.in.:

  • ·        Koło matematyczne
  • ·        Koło polonistyczne
  • ·        Koło ekologiczne „Ekoludek”
  • ·        Koło taneczne
  • ·        Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne
  • ·        Koło Szachowe „Gambit”
  • ·        Kabaret „Szok”
  • ·        Szkolny Teatrzyk „Strach”
  • ·        Drużyna harcerska ZHP
  • ·        SKS „Skrzat”

        Uczniowie Zespołu Szkół w Strachosławiu chętnie biorą udział w konkursach, olimpiadach         i zawodach sportowych, zarówno szkolnych jak i okręgowych czy ogólnopolskich. Odnoszą wielkie sukcesy, zwłaszcza sportowe.

 

 

               Szkoła Podstawowa w Strachosławiu znajduje się na terenie Gminy Kamień. Do obwodu szkoły należą następujące miejscowości: Strachosław, Mołodutyn   oraz część wsi Kamień wzdłuż drogi hrubieszowskiej. Większość dzieci dochodzi pieszo lub dojeżdża rowerami z odległości poniżej 3 kilometrów. Tylko nieliczni  uczniowie dojeżdżają autobusem komunikacji podmiejskiej.

Szkoła do czerwca 2000 roku była ośmioklasowa, uczyło się w niej około 200 uczniów. Od roku szkolnego 2000/2001 jest sześcioletnią szkołą podstawową, w której mieściła się również filia Publicznego Gimnazjum w Kamieniu (w roku szkolnym 1999/2000 - jedna klasa, 2000/2001 - trzy klasy gimnazjalne). Od roku szkolnego 2001/2002  w tutejszej placówce ma siedzibę Publiczne Gimnazjum  w Strachosławiu.

Budynek szkolny jest jednopiętrowy, posiada 13 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, dwie pracownie komputerowe, dwie biblioteki (gimnazjumi szkoły podstawowej) i pełniące również świetlicy, stołówkę i szatnię. Szkoła podstawowa ma do dyspozycji 7 sal lekcyjnych i pracownię komputerową, wspólnie z gimnazjum korzystamy z sali gimnastycznej i stołówki szkolnej.Szkoła posiada 3 boiska - do piłki nożnej, siatkowej  i kosza, plac zabaw i sad.

W szkole działa również świetlica w wymiarze 13 godzin tygodniowo. Ponieważ mieści się ona wspólnie z biblioteką

i prowadzona jest przez tę samą nauczycielkę, uczniowie mają zapewnioną opiekę przez dłuższy czas. W ramach zajęć prowadzonych w świetlicy uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań  i uzdolnień, odrabiania prac domowych, oglądania filmów edukacyjnych, uczestniczenia w spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Opieką świetlicy objęte są dzieci oczekujące na autobus, obiad lub chwilowo nie mające zajęć. Prowadzone są też zajęcia profilaktyczno - wychowawcze. Świetlica szkolna kładzie duży nacisk na zapewnienie opieki dzieciom zaniedbanym, przejawiających trudności wychowawcze poprzez podejmowanie odpowiednich działań wychowawczych i opiekuńczych.

W szkole funkcjonuje biblioteka w wymiarze 12 godzin tygodniowo. Księgozbiór obecnie liczy 2456 woluminów, do biblioteki gimnazjum przekazano 232 książki. W ostatnich latach nie zakupiono prawie żadnych pozycji z budżetu, natomiast wszystkie były zakupione z własnych funduszy. W związku

z tym, że pomieszczenie jest wspólne dla biblioteki i świetlicy uczniowie mają możliwości częstszego korzystania z

księgozbioru podręcznego. Prowadzone są zajęcia przysposobienia czytelniczego gdzie uczniowie poznają zasady funkcjonowania biblioteki. Uczniowie aktywnie działają przy organizacji wystawek okolicznościowych, odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi i wieczorki poezji.

W trosce o rozwój wiedzy, umiejętności i zainteresowań w szkole prowadzone są od wielu lat liczne zajęcia pozalekcyjne. Od roku szkolnego 1998/1999 są one płatne  z budżetu, w poprzednich latach były one prowadzone społecznie.

 

 

Z dziejów naszej szkoły

 

 

       Szkoła Podstawowa w Strachosławiu istnieje od 28 czerwca 1960 roku. W pierwszym roku istniało siedem klas i uczyło się 142 uczniów. Zatrudnionych było czterech nauczycieli. Kierownikiem szkoły był Edward Pytlarz.

W kolejnych latach liczba zarówno dzieci jak i nauczycieli stopniowo zwiększała się.

 

Decyzja o nadaniu szkole imienia Konstytucji 3 Maja zapadła w 1989 r. w momencie przemian ustrojowych. Na posiedzeniu odbywającej się pod przewodnictwem ówczesnego dyrektora szkoły mgr Edwarda Flisa, Radzie Pedagogicznej w dniu 05 czerwca 1989 roku podjęto  uchwałę, że uroczystość nadania szkole imienia oraz wręczenie sztandaru odbędzie się 11 listopada 1989 r. Termin ten nie został wybrany przypadkowo. Zbiegł się on z oddaniem do użytku nowej sali gimnastycznej. W organizację uroczystości zaangażowani byli wszyscy nauczyciele, uczniowie i bardzo duże grono rodziców. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego został Stanisław Biernat. Część artystyczną przygotowali: Irena Deneka, Łukasz Wnukowski i Alicja Nafalska- obecna dyrektor naszej placówki.
W ramach prac przygotowawczych uporządkowany został teren wokół szkoły. Ułożono chodnik, zasiano trawę, rozebrano stare, szpecące i nikomu już nie potrzebne toalety. Uczniowie i ich rodzice zapoznani zostali z historią uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a w dniu 07 listopada 1989 r. odbył się w szkole turniej wiedzy o jej przyszłym patronie.
W uroczystym dniu nadania imienia w specjalnie przygotowany głaz-obelisk wmurowano tablicę  pamiątkową.

  • W latach 1960- 1967  - funkcję dyrektora  szkoły pełnił mgr Edward Pytlarz
  • Od 1967 - 1973r.  -dyrektorem  szkoły był  mgr Narcyz Betiuk
  • Od 1974 -  1977r. - funkcję dyrektora  pełniła mgr  Katarzyna Kociuba
  • Od 1978 -  1981r. - dyrektorem szkoły była mgr Wiesława Kister
  • Od 1982 - 1983r. - funkcję dyrektora pełniła mgr  Krystyna Dudzińska
  • Od 1984 - 1994r. - dyrektorem szkoły był Edward Flis
  • Od 1995 - 2005r. - dyrektorem  była mgr Janina Dybkowska
  • Od 2005 - 2010r. dyrektorem szkoły podstawowej była pani mgr Alicja Nafalska
  • od 2010r. dyrektorem Zespołu Szkół w Strachosławiu jest pani Alicja Nafalska

    Co roku 3 Maja uroczyście obchodzimy święto  naszej szkoły.