„KATYŃ GOLGOTA WSCHODU” - UROCZYSTOŚĆ UPAMNIETNIAJĄCA 84. ROCZNICĘ ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Przypadająca w kwietniu b.r. 84. rocznica zbrodni katyńskiej po raz kolejny przypomina o tragicznych losach polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych. Dlatego też uczniowie wszystkich szkół z  Gminy Kamień wzięli udział w objazdowej lekcji historii. Upamiętnienie tamtych tragicznych wydarzeń od kilku lat przybrało formę objazdową. Wszyscy zebrani odwiedzają Dęby Pamięci znajdujące się na terenie Gminy Kamień.

Dzięki pomocy okazanej przez Pana Wójta naszej gminy Dariusza Stockiego uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście odwiedzili 4 Dęby Katyńskie posadzone na terenie Gminy Kamień: Dąb Pamięci przy Szkole Podstawowej w Strachosławiu poświęcony  mjr. Józefowi Bocheńskiemu zamordowanemu w Katyniu, Dąb Pamięci przy Świetlicy Wiejskiej
w Kamieniu - poświęcony ppor. Zbigniewowi Florkiewiczowi, Dąb Pamięci przy Szkole Podstawowej w Kamieniu, poświęcony mjr. Włodzimierzowi Skibińskiemu zamordowanemu w Charkowie i Dąb Pamięci w Pławanicach poświęcony Aleksandrowi Starczukowi
. Przy każdym Dębie uczniowie przedstawiali sylwetę osoby zamordowanej w Katyniu, następnie minutą ciszy uczczono pamięć bohatera. Zapalono znicze pamięci oraz złożono wiązanki.

Na zakończenie w Szkole Podstawowej w Strachosławiu odbył się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły.  W tak podniosłym wydarzeniu udział wzięli przybyli goście: Dariusz Stocki Wójt Gminy Kamień - jednocześnie współorganizator rocznicy,  Pani Barbara Brach,  Elwira i Marcin Jakimiukowie, Porucznik Stanisław Kuć – Przedstawiciel Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Okręgu Lubelskiego, Beata Taras Sekretarz Gminy Kamień, Irena Jagiełło Skarbnik Gminy Kamień, Zbigniew Czerwonka Przewodniczący Rady Gminy Kamień, radni Gminy Kamień - Ewelina Piątek, Marcin Hałaj, Elzbieta Maciuk Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców SP w Strachosławiu, Stanisława Nafalska - nauczyciel SP w Kamieniu, Izabela Kruk - nauczyciel SP w Czerniejowie wraz z uczniami.

Uroczystość przygotowali następujący nauczyciele: Beata Kołosińska, Beata Wanarska-Zakaszewska, Teresa Wawryniuk, Anna Prystupa, Magdalena Piątek, Małgorzata Tokarczuk, Arkadiusz Stachowicz.