28 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół w Strachosławiu

odbyły się uroczystości upamiętniające 72 rocznicę zbrodni katyńskiej oraz trzecią rocznicę posadzenia Dęba Pamięci poświęconego kpt Józefowi Bocheńskiemu, synowi Ziemi Chełmskiej, zamordowanemu w Katyniu w 1940 r..

W tym roku święto to połączono z obchodami 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości uświetniła obecność rodziny Bocheńskich z Brwinowa koło Warszawy  - syna Józefa i wnuka Waldemara,  przedstawiciela Związku Sybiraków w Chełmie – Pani Marii Jakimiuk, przedstawiciela Stowarzyszenia Forum Polskie – Pana Stanisława Kucia, druha komendanta Komendy Hufca w Chełmie – hm Jerzego Krawczyka i hm Ireny Sawy, wikarego tutejszej parafii – ks Karola Bernatka oraz radnych Gminy Kamień, emerytowanych nauczycieli, miejscowych kombatantów  i  mieszkańców Strachosławia, którzy brali aktywny udział  w rozbudowie szkoły  i  nadaniu jej imienia Konstytucji 3 Maja.

Pamięć ofiar Katynia i twórców pierwszej w Europie Konstytucji uczcili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum prezentując przejmującą częścią artystyczną. Nie zabrakło wspomnień i współczesnej oceny tamtych wydarzeń dokonanych przez zaproszonych gości. Złożono też kwiaty   i zapalono znicze przy obelisku i Dębie Pamięci poświęconych kpt Józefa  Bocheńskiemu oraz na grobie byłego dyrektora szkoły Edwarda Flisa, który w latach osiemdziesiątych z wielką pasją kierował tą szkołą i przyczynił się do jej rozbudowy  i  nadania imienia.

Organizatorami uroczystości byli nauczyciele historii – Pani Krystyna Chomiarczuk i  Pani Beata Wanarska-Zakaszewska oraz nauczyciel języka niemieckiego – Pani Beata Lackowska. O muzyczną oprawę zadbali  Pan Robert Gałan i Pani Izabela Harcej, natomiast dekoracje zaprojektowały i wykonały Panie: Anna Szymańska, Teresa Głąb i  Aneta Feresz wraz z uczniami.

Autor: Krystyna Chomiarczuk